İBRAHİM EKŞİ

1960 Yılında Rize’nin İkizdere ilçesi’nde Dünya’ya gelen İbrahim Ekşi, okul ve iş hayatını birlikte yürüttü. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Ekşi, evli ve 4 çocuk babasıdır. 1958 yılında babası Hakkı Ekşi tarafından kurulan inşaat firmasını büyüterek 1984 yılında ailece Hektaş A.Ş.’ni kurdular. Bu tarihten itibaren Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı olan İbrahim Ekşi 1999 yılında firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Ayrıca 2007 yılında ailece kurdukları ve 2010 yılında halka arz edilen İdealist Gyo A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Hektaş İnşaat; İnşaat, Gayrimenkul, Enerji ve Eğitim başta olmak üzere, birçok alanda Edirne’den Kars’a yüzlerce projeyi tamamlayıp halkımızın hizmetine sunmuştur. Hektaş A.Ş. 50.yılında ‘’İdeal bir İstanbul’da olması gereken herşeyi’’ içinde bulunduran İdealist Kent Projesi’ni gerçekleştirdi. Hektaş A.Ş. 2006 yılında yılın inşaat firması seçildi. Bu firmanın yaptığı İdealist Kent Projesi, 2007 yılında ‘’Yılın Konut Projesi Ödülü’nü’’ kazandı. Ayrıca Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü İdealist Gyo A.Ş, 2011 yılında uluslararası BID ( Business Initiative Directions ) kuruluşunun International Gold Star For Quality Award ödülüne layık görüldü.

İbrahim Ekşi ülkesine ve doğduğu topraklara vefa borcunu ödemek gayesi ile birçok STK ’da görev aldı. Bunların başında; Türk şirketlerinin küresel pazara entegrasyonu için çalışmalarını etkin bir kamu-özel sektör işbirliği ile sürdüren DEİK ( Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu )’e bağlı Körfez İş Konseyleri’nde başkan ve başkan yardımcılıkları gibi görevler aldı. Körfez ülkeleri ve ülkemiz arasında işbirliğinin geliştirilmesi ile birlikte iş ve yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi gayesi ile iş adamları, devlet görevlileri ve finans çevreleri ile sürekli toplantılar yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde ve 11.Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ile, Başbakan yardımcılarımız ve Bakanlarımızın ülkemiz adına Körfez ülkelerine yaptıkları iş forumları ve gezilerde TÜRKUVEYT İş Konseyi Başkanı olarak aktif görevler aldı. Başarılı çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar sevindirici sonuçlar doğurmuş ve bu ülkeler ile ticaret hacmimizde 4-5 kat artış sağlanmıştır.

İbrahim Ekşi, Sevgili Peygamberimizin “insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadisi şerifini kendi hayatında düstur edinmiş ve bu gayesini gerçekleştirmek için çeşitli STK’da görev almıştır.