PROF. DR. FAHRİ OVALI

Prof. Dr. Fahri Ovalı 1960 yılında İstanbul’da doğdu. Darüşşafaka Lisesi’nin ardından 1985 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mecburi hizmetini takiben 1987-1991 yılları arasında aynı fakültenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. 1993-2003 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Kadın doğum kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde çalıştı. 1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri Minneapolis çocuk hastanesinde görev yaptı. Bu dönemde Türkiye’de neonatoloji alanında birçok ilke imza attı. 1996 yılında doçent, 2003 yılında profesör oldu. 2003-2005 yılları arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı başkanı olarak görev aldı. 2005 yılında İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği’ne önce klinik şefi, daha sonra da eğitim sorumlusu olarak atandı. Bu dönemde birçok pediatri ve neonatoloji yan dal uzmanı yetiştirdi. 2015 yılında ise İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ne göreve başladı.

Neonatoloji uzmanı olan Prof. Dr. Fahri Ovalı’nın alanıyla ilgili yapmış olduğu 200’den fazla yurtiçi ve yurtdışı yayını, editörlüğünü ve yazarlığını yaptığı, neonatoloji ile ilgili 10 adet referans kitabı bulunmakta olup birçok ulusal ve uluslararası kongrenin düzenleme ve bilimsel kurulunda bulunmuş, çeşitli dergilerin hakem kurulunda yer almıştır.

Prof. Ovalı halen Türk Neonatoloji Derneği genel sekreterliği ile Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı Yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmektedir.

İngilizce bilen Prof. Ovalı evli ve 2 çocuk babasıdır.